Památník Velké Moravy

Památník Velké Moravy ve Starém Městě byl vybudován v roce 1969 nad základy první objevené kamenné velkomoravské stavby na našem území – kostela „Na Valách“ na jednom z nejvýznamnějších nalezišť raně středověkého Veligradu, jenž v 9. století patřil k hlavním centrům prvního státního útvaru západních Slovanů, Velké Moravy. Od svého otevření v roce 1969 neprošel objekt památníku výraznější opravou a modernizací, proto byla v letech 2008-2009 provedena jeho generální rekonstrukce, v závěru roku 2009 završená instalací moderní multimediální expozice, která odpovídá současným výstavním trendům a potřebám tuzemských i zahraničních návštěvníků.
Památník Velké Moravy ve Starém Městě byl vybudován v roce 1969 nad základy první objevené kamenné velkomoravské stavby na našem území – kostela „Na Valách“ na jednom z nejvýznamnějších nalezišť raně středověkého Veligradu, jenž v 9. století patřil k hlavním centrům prvního státního útvaru západních Slovanů, Velké Moravy. Od svého otevření v roce 1969 neprošel objekt památníku výraznější opravou a modernizací, proto byla v  letech 2008-2009 provedena jeho generální rekonstrukce, v závěru roku 2009 završená instalací moderní multimediální expozice, která odpovídá současným výstavním trendům a potřebám tuzemských i zahraničních návštěvníků.
Nová expozice je založena na příběhu jednoho konkrétního člověka, pojmenovaného archeology Mojslav, pohřbeného v 9. století na pohřebišti „Na Valách“. Příběh je představen v podobě historických dioramat, která tvoří konkrétní postavy v životní velikosti a zachycují základní dějinné okamžiky Velké Moravy, ale také prezentují veškeré životní aktivity obyvatel 9. století. Jinými slovy, díky Mojslavovi se návštěvníci dozvědí vše o Velké Moravě, počínaje jeho dětstvím, přijetím mezi bojovníky, až po úmrtí – mimochodem, právě u hrobu bojovníka, který byl v minulosti poblíž základů velkomoravského kostela objeven, celá expozice končí, návštěvníci k hrobu sestoupí, a tak se s celým výstavním okruhem rozloučí.
Ve vestibulu jsou připraveny dotykové obrazovky s výukovým programem věnovaným Velké Moravě. Návštěvníci se tak dozvědí dějiny Velké Moravy, to, jak vypadaly společenské špičky té doby i běžný život. Zájemci rovněž uvidí modely rekonstruovaných kostelů, opevnění i maketu někdejšího Veligradu. Nechybí ani prezentace na velké obrazovce, na které jsou představeny osobnosti, které se podílely na archeologických nálezech Velké Moravy, i samotné nálezy. Celá expozice je navíc doplněna krátkým filmem ze života Velké Moravy.

Adresa

Památník Velké Moravy
Jezuitská 1885
686 03 Staré Město

Kontakt

telefon: 572 543 382

Najdete v okolí

Turistické cíle

> vše
Kostel svatého Ducha
•  Církevní památky •  Rozhledny
0.1 km
Bonsaimuseum Isabelia
•  Muzea •  Turistické atrakce
0.2 km
Společensko-kulturní centrum
0.4 km
Kostel sv. Michaela
Kostel sv. Michaela
•  Archeologie •  Církevní památky
0.6 km
Dům dětí a mládeže St. Město a Rodinné centrum Čtyřlístek
Dům dětí a mládeže St. Město a Rodinné centrum Čtyřlístek
•  Kultura a tradice
0.9 km
Příjemnou plavbu přeje kapitán lodi Morava
•  Cykloturistika
1.0 km

Aktivity

> vše
Sport bar Synot
Sport bar Synot
•  Bary
0.2 km
Tělocvična - Orlovna
Tělocvična - Orlovna
•  Sportovní hřiště a haly
0.3 km
Fit-K.O. Fitness & fight club
Fit-K.O. Fitness & fight club
•  Fitcentra a posilovny
0.4 km

Akce

> vše
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.