Pálava

Oblast Pálavy jakoby magickou mocí přitahovala lidi odnepaměti. Věříme, že jejímu kouzlu neodoláte ani Vy, ať už Vás zajímají památky, máte rádi přírodu, chcete tady prožít příjemnou dovolenou na kole či u vody nebo byste rádi nahlédli do tajů moravského vinařsví či poznali nefalšovaný folklór.

Můžete se tady vydat do historie a obdivovat památky mikulovské městské památkové rezervace, zříceniny pálavských hradů a v Dolních Věstonicích se dozvědět o tom, jak žili tvůrci Věstonické venuše.

Při putování po pálavských přírodních rezervacích můžete vidět vzácné příklady stepí, které zejména na jaře nabízejí překrásnou podívanou na rozkvetlé hlaváčky a kosatce. Najdete tu ale také kus nefalšovaného lužního lesa nebo velmi vzácnou lokalitu se slanomilnou vegetací. O poučení se postarají dvě naučné stezky nebo přírodovědná expozice umístěna přímo v budově Chráněné krajinné oblasti Pálava v Mikulově.

Pálava ale vábí také příznivce vinařství a vína. Pálavské vinice a sklepní oblasti můžete poznat při putování po naučné vinařské stezce, která začíná na mikulovském zámku u pozoruhodné muzejní expozice věnované vinařství. Pálava vinařskou tradicí doslova žije. Nejlépe to uvidíte v době sklizně - tedy vinobraní. To Pálavské vinobraní patří k nejproslulejším v celé České republice.

Kulturní nabídka je ale mnohem rozmanitější. V Mikulově najdete pozoruhodnou galerii soudobých výtvarných děl vzešlých z výtvarného sympozia Dílna, své jméno si získal mezinárodní kytarový festival. Staletá tradice je spojena s mariánskou poutí na Svatý kopeček nad Mikulovem.

Oblast Pálavy můžete poznávat jako pěší nebo cykloturisté na krásných značených trasách. Můžete ji obdivovat z koňského hřbetu, můžete tu sportovat i rybařit. Nudit se určitě nebudete.

Adresa

Pálava
Správa CHKO Pálava, Náměstí 32
692 01 Mikulov

Kontakt

telefon: 519 510 585
fax: 519 511 130

Turistické cíle

> vše
NPR Křivé jezero Milovice
•  Chráněná území •  Lužní krajina a vody
Dunajovické kopce, národní přírodní památka Březí Dolní Dunajovice Dobré Pole Brod nad Dyjí
•  Fauna a flora •  Chráněná území
Kostel sv. Jiljí Dolní Dunajovice
•  Církevní památky
PR Slanisko Dobré Pole
•  Chráněná území
Naučná stezka Věstonická nádrž
Naučná stezka Věstonická nádrž Pasohlávky
•  Naučné stezky a cyklostezky
Kostel sv. Jana Křtitele Březí
•  Církevní památky

Akce

> vše
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.