Pálava

Oblast Pálavy patří k těm místům, která lidi přitahovala odnepaměti a věříme, že jejímu kouzlu neodoláte ani vy. Můžete se tady vydat do historie a obdivovat památky mikulovské městské památkové rezervace, zříceniny pálavských hradů a v Dolních Věstonicích se dozvědět o tom, jak žili tvůrci Věstonické venuše.

Při putování po pálavských přírodních rezervacích můžete vidět vzácné příklady stepí, které zejména na jaře nabízejí překrásnou podívanou na rozkvetlé hlaváčky a kosatce. Najdete tu ale také kus nefalšovaného lužního lesa nebo velmi vzácnou lokalitu se slanomilnou vegetací. O poučení se postarají dvě naučné stezky.

Jestliže patříte k milovníkům moravského vína a zajímá Vás vinařství, můžete poznávat pálavské vinice a sklepní oblasti při putování po naučných vinařských stezkách. Jedna z nich začíná na mikulovském zámku, kde sídlí i muzejní expozice věnovaná vinařství. Prohlédnout si tu můžete i nejslavnější exponát tamního muzea – obří sud. Pálava svou vinařskou tradicí doslova žije. Nejlépe to uvidíte v době sklizně – tedy vinobraní. Pálavské vinobraní patří k nejproslulejším v celé České republice. Kulturní nabídka je ale mnohem rozmanitější.

V Mikulově najdete pozoruhodnou galerii soudobých výtvarných děl vzešlých z výtvarných sympozií "dílna", své jméno si získal Mezinárodní kytarový festival nebo festival Eurotrialog. Ale nejdelší, bezmála čtyři staletí dlouhou tradicí se může pochlubit Mariánská pouť na Svatý kopeček nad Mikulovem.

Oblast Pálavy můžete poznávat jako pěší nebo cykloturisté na krásných značených trasách. Můžete ji obdivovat z koňského hřbetu, můžete tu sportovat i rybařit. Nudit se určitě nebudete.

Adresa

Pálava
Správa CHKO Pálava, Náměstí 32
692 01 Mikulov

Kontakt

telefon: 519 510 585
fax: 519 511 130

Turistické cíle

> vše
NPR Křivé jezero Milovice
•  Chráněná území •  Lužní krajina a vody
Dunajovické kopce, národní přírodní památka Březí Dolní Dunajovice Dobré Pole Brod nad Dyjí
•  Fauna a flora •  Chráněná území
Naučná stezka Věstonická nádrž
Naučná stezka Věstonická nádrž Pasohlávky
•  Naučné stezky a cyklostezky
PR Slanisko Dobré Pole
•  Chráněná území
Kostel sv. Jiljí Dolní Dunajovice
•  Církevní památky
Kostel sv. Jana Křtitele Březí
•  Církevní památky

Akce

> vše
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.