Troubky-Zdislavice

Slovní popis polohy obce

Obec Troubky-Zdislavice leží asi 15 km jihozápadně od Kroměříže na okraji Litenčické pahorkatiny.

Stručná historie obce

První písemná zmínka o obci Troubky je ze 4. července 1281. Tehdejším majitelem panství byl Skoch (Schochs de Trubek z lat.) Po celá staletí bylo zdejší panství rozděleno na dvě části manskou a alodní. Z dochovalých materiálů o obci je nejcennější listina z roku 1549 pojednávající o propuštění poddaných ze služby. V Troubkách byla zřízena škola v roce 1821, ale budova, v níž měla výuka probíhat, byla postavena až v roce 1834. Ve druhé polovině 20. století byla zrušena, a proto děti musí chodit do školy v nedalekých Zborovicích nebo Zdounkách. V roce 1896 vznikl Sbor dobrovolných hasičů a již v roce 1884 čtenářský spolek. Obec je přifařena do nedalekých Zborovic. První písemná zmínka o obci Zdislavice je z roku 1349. Její první majitelé byli Vojtěch a Martin z Troubek. Škola byla zřízena roku 1804 (první učitel se jmenoval Karel Berger) a zrušena v roce 1960. Před II. světovou válkou zde existoval čtenářský spolek “Zdislav“ (1887). Sbor dobrovolných hasičů vznikl roku 1930.

Nejvýznamnější památky

Nejvýznamnější architektonickou památkou je zámek ve Zdislavicích. Byl postaven na místech kamenné tvrze koncem 17. století. Do dnešní podoby byl upraven hrabětem Dubským v 40. letech 19. století. Středoevropský význam má hrobka hrabat Dubských, v níž je pochována i rakouská spisovatelka Marie Ebner-Eschenbachová, která se ve Zdislavicích narodila 13. září 1830. Hrobku patrně navrhl její manžel Moritz von Ebner-Eschenbach.

Možnosti trávení dovolené

Značená cyklotrasa vede z Kroměříže přes Zdislavice do Morkovic a Ordovickou vrchovinou do Vyškova. V obci s pětistovkou stálých obyvatel je sportovní areál, jehož součástí je fotbalové hřiště, tenisový kurt a dětské hřiště.

Adresa

Troubky-Zdislavice
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.