Valtice

O Valticích se říká, že je tady víno "pod zámkem". Je to však pouze narážka na překrásné zámecké sklepy, v nichž zdejší víno již po staletí dozrává. Valtice jsou jedním z důležitých center Mikulovské vinařské oblasti. Od roku 1873 zde sídlí Střední vinařská škola, která je tak nejstarší na našem území. Vzhledem k tomu, že Valticko patřilo až do roku 1920 k Dolnímu Rakousku, je valtická škola zároveň i nejstarší vinařskou školou této spolkové země. Ve sklepení zámku ve Valticích sídlí Národní vinařské centrum a Salon vín České republiky, který shromažďuje sto nejlepších vín z celé země. Ve městě je také umístěna expozice Národního zemědělského muzea věnovaná kromě květinářství, ovocnářství a zelinářství rovněž vinařství. Vlastní expozici zřídil ve valtickém Zámeckém sklepě i renomovaný podnik Vinné sklepy Valtice.

Po zajímavostech vinařství Valtic a okolí vás provede vinařská naučná stezka a Mikulovská vinařská cyklostezka vás zavede také do Hlohovce a Lednice.

Ze zajímavých vinařských akcí musíme zmínit tradiční květnové Valtické vinné trhy, reprezentativní přehlídku nejlepších vín, kterou ocení laik i odborník. V březnu se koná Valtický vinný košt, v říjnu vinobraní Střední vinařské školy a rok uzavírají Svatomartinské slavnosti mladého vína, které probíhají v listopadu.

Adresa

Valtice
nám. Svobody 21
691 42 Valtice

Kontakt

telefon: +420 519 301 400
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.