Březí

Poloha

Vinařská obec Březí leží asi 6 km severozápadně od Mikulova při hranici s Rakouskem.

Historie

Obec Březí vznikla německou kolonizací v polovině 13. století, kdy se zde podobně jako v celém příhraničním pásmu jižní Moravy usadili němečtí kolonisté. Patrně koncem 15. století zpustla a byla nově osazena až po r. 1576. Těsně před třicetiletou válkou v r. 1618 byla přikoupena k drnholeckému panství, s nímž sdílela osudy až do r. 1848. Obec byla v minulosti známa především knoflíkářstvím, šitím rukavic a výrobou sítěk na vlasy. Vždy zde byli také znamenití vinaři. Čile se obchodovalo s Vídní, a to především s okurkami, ovocem, zeleninou, fazolovými lusky.

Památky

Dominantou obce je kostel sv. Jana Křtitele z let 1691-1696 a je památkově chráněn stejně jako fara s bránou a hospodářským stavením. V kostele se nachází lustr pravděpodobně z roku 1860. Jde zřejmě o největší lustr svého druhu v celé republice. Měří 4 m na výšku, průměr dolního kruhu je 2 m. Je na něm celkem 13 684 skleněných křišťálových ověsků. Památkově chráněny jsou také sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého a kaplička u silnice do Mikulova. V okolí obce se nachází řada bunkrů pohraničního opevnění z konce 30. let 20. století.

Kulturní tradice

Z místních akcí připomeňme tradiční hody, březnovou výstavu vín, či vánoční posezení u cimbálu.

Příroda

Do katastru obce zasahuje jižní cíp rozsáhlé národní přírodní památky Dunajovické kopce, která chrání porosty drnové stepi a stepní lada s řadou vzácných a chráněných rostlinných a živočišných druhů. Rozsáhlejší písčiny východně od obce dnes kryjí akátové lesíky.

Adresa

Březí
Hlavní 113
691 81 Březí

Kontakt

telefon: +420 539 029 370
fax: 539 029 370
e-mail: obec@brezi.cz

Turistické cíle

> vše
Dunajovické kopce, národní přírodní památka Březí Dolní Dunajovice Dobré Pole Brod nad Dyjí
•  Fauna a flora •  Chráněná území
Kostel sv. Jana Křtitele Březí
•  Církevní památky

Akce

> vše
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.