Mikulov

Mikulov – náměstí s Dietrichsteinskou hrobkou a Svatý kopeček (800x600, 151.47 KB)
Mikulov – Kozí hrádek (512x600, 37.79 KB)
Mikulov – sgrafitový dům U rytířů (596x600, 64.06 KB)
Mikulov – sloup Nejsvětější Trojice (450x600, 41.37 KB)
Zámek Mikulov (398x600, 49.26 KB)

Blížíte-li se ke starobylému Mikulovu z kterékoli strany, vždy Vás uvítá jedinečným panoramatem se siluetou zámku, Svatého kopečku a Kozího hrádku. Historické středověké jádro města bylo již v roce 1952 prohlášeno městskou památkovou rezervací. Hlavní dominantou je renesanční zámek, který byl za nejslavnějších dob sídlem olomouckého biskupa kardinála Františka Ditrichštejna. Mikulov byl tehdy faktickým hlavním městem Moravy. Dnes jsou v prostorách zámku uloženy cenné sbírky, jejichž exponáty jsou k vidění ve stálých expozicích Regionálního muzea. Zcela unikátní jsou vinařské expozice s obřím sudem a dřevěnými kládovými lisy v zámeckém sklepení. Mikulov je výchozím bodem vinařské naučné stezky, která na trase okolo Pálavy seznamuje návštěvníky s vinařstvím a tradicemi v mikulovské vinařské oblasti.

Na náměstí vyniká nad ostatní domy renesanční dům U rytířů zdobený sgrafitem. Prostor oživuje monumentální barokní sloup Nejsvětější Trojice. Dominantou, uzavírající náměstí na jeho východní straně, je nedávno zpřístupněná Dietrichsteinská hrobka. Významnou kapitolu mikulovské historie napsali Židé. O velikosti a síle zdejší obce vypovídá rozsáhlý hřbitov a významné památky, které popisuje naučná stezka v židovské čtvrti.

Jednou z největších mikulovských staveb je farní a kolegiátní gotický kostel sv. Václava. Kostel sv. Jana Křtitele s působivou malířskou výzdobou interiéru byl součástí komplexu piaristického gymnázia. Siluetu Svatého kopečku, který se stal v 17. století významným poutním místem, korunují kostel sv. Šebestiána, zvonice a kaple křížové cesty. Pěkný výhled na město nabízí kromě zámecké vyhlídky a Svatého kopečku také přístupná věž Kozího hrádku.

Adresa

Mikulov
Náměstí 1
692 20 Mikulov

Kontakt

telefon: +420 519 444 555
fax: +420 519 444 500
Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.