Dubňany

Poloha

Město Dubňany leží asi 6 km severně od Hodonína. Své jméno si získalo díky dubovým lesům Doubrava, jimiž je obklopeno. Lesy lákají nejenom k romantickým procházkám, ale jsou i rájem houbařů, myslivců a milovníků přírodních krás.

Historie

První písemná zmínka o obci Dubňany pochází z roku 1349. Největší rozmach zažily Dubňany díky hornictví a také sklářství. To vše je dnes však již minulostí. V roce 1964 byla obec Dubňany povýšena na město, které má dnes 6400 obyvatel. 

Památky

K místním památkám patří římskokatolický farní kostel sv. Josefa  postavený v r. 1885. Presbytář kostela je z roku 1720. Dále budova římskokatolické fary z roku 1859 vedle kostela. Za pozornost stojí několik barokních soch a křížů. Socha sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1727 a stojí v parku na ulici Malá Strana. Socha sv. Vendelína je z roku 1763 a nachází se na ulici Hodonínská. Při silnici poblíž benzinové pumpy směrem na Kyjov stojí kamenný kříž Podéšťův z roku 1784 a o kousek dál Horákův a Antošův kříž z roku 1833. U silnice do Mutěnic stojí kopie Magáriova kříže z roku 1834. Kříž je vyroben z dubu, je 9 metrů vysoký a jsou na něm vyobrazeny biblické výjevy. Originál se nachází ve smuteční síni na místním hřbitově.

Kulturní tradice

Ve městě jsou dodnes živé lidové tradice, umění a obyčeje. Dokladem je působení několika národopisných souborů – od dětského souboru Dúbravěnka, přes Dúbravu až po ženský sbor Drmolice, Sboreček z Dubňan a mužský sbor Mužáci. Za jejich účasti se zde pořádají různé kulturní akce. Své služby  nabízí od května 2016 i Kulturní a informační centrum města Dubňany. V jeho prostorách probíhají přednášky, besedy, programy pro děti a schůze spolků. Návštěvníci si mohou prohlédnout zajímavě instalované a zrestaurované expozice hornictví a sklářství a slováckou jizbu. Ve výstavní síni se v průběhu roku prezentují místní a přespolní výtvarníci a další umělci. Odpočinková zóna ve dvoře s hracími prvky pro děti a cvičebními prvky pro seniory slouží k relaxaci, ale také pro pořádání společenských a kulturních akcí.

Vinařství

Dubňany mají také svou několikaset letou tradici pěstování vína v lokalitách Pod Dubňanskú horú a v milotickém katastru. Rozvíjí se úspěšně zvláště v posledních desetiletích, známý je především tzv. „burčákový pochod“ a popularitu si získává i  akce „Den otevřených sklepů“.

Příroda

Z přírodovědných zajímavostí stojí za zmínku památný dub rostoucí u Jarohněvského dvora, jehož stáří je odhadováno na asi 600 let.

Dovolená

Pro sport a rekreaci je možné využít koupaliště, tenisové kurty, hřiště nebo multifunkční sportovní halu Sportcentrum Želva, kde jsou umístěna sportoviště pro squash, stolní tenis, tenis, košíkovou, volejbal, také bowling, kuželky a posilovna. Milovníci cykloturismu ocení cyklostezky z Mutěnic do Kyjova a z Dubňan do Hodonína. 

Adresa

Dubňany
696 03 Dubňany

Kontakt

Realizováno v rámci projektu Tvorba a propagace produktů,
realizace marketingové kampaně v turistické oblasti Pálava a LVA.
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.